• Reception Garden

Meeting Attendance

 

Governing Body / Committee Meeting Attendance - Last Academic Year 

 

Governor Name: Dominique Ryder

Governor Type: Co-opted (Chair of Governors)

Date of Appointment as Governor: 30th July 2015

RESIGNED as Governor: 3rd July 2017

Appointed by: Governing Body

Length of Term as Governor: 4 Years

93% attendance at governing body and committee meetings over last academic year

 

Governor Name: Cheryl Grigg

Governor Type: Staff

Date of Appointment as Governor: 1st September 2015

RESIGNED as Governor: 3rd July 2017

Appointed by: Ex-officio

Length of Term as Governor: Whilst Executive Headteacher

100% attendance at governing body and committee meetings over last academic year

 

Governor Name: Dan Sullam

Governor Type: Local Authority Governor

Date of Appointment as Governor: 21st October 2010

Expiry Date of Term as Governor: under re-validation by Council

Appointed by: Local Wandsworth Borough Councillor

Length of Term as Governor: 4 Years

85% attendance at governing body and committee meetings over last academic year

 

Governor Name: Daniel Johns

Governor Type: Co-opted (Chair of Governors)

Date of Appointment as Governor: 30th July 2015

Expiry Date of Term as Governor: 30th July 2019

Appointed by: Governing Body

Length of Term as Governor: 4 Years

80% attendance at governing body and committee meetings over last academic year

 

Governor Name: William Stevenson

Governor Type: Co-opted

Date of Appointment as Governor: 30th July 2015

Expiry Date of Term as Governor: 30th July 2019

Appointed by: Governing Body

Length of Term as Governor: 4 Years

100% attendance at governing body and committee meetings over last academic year

 

Governor Name: Laura Poots

Governor Type: Co-opted (Vice Chair of Governors)

Date of Appointment as Governor: 30th July 2015

Expiry Date of Term as Governor: 30th July 2019

Appointed by: Governing Body

Length of Term as Governor: 4 Years

80% attendance at governing body and committee meetings over last academic year

 

Governor Name: Paul Taylor

Governor Type: Parent

Date of Appointment as Governor: 7th November 2014

Expiry Date of Term as Governor: 7th November 2018

Appointed by: Parent Election

Length of Term as Governor: 4 Years

82% attendance at governing body and committee meetings over last academic year

 

Governor Name: Anna Woolston

Governor Type: Parent

Date of Appointment as Governor: 28th September 2015

Expiry Date of Term as Governor: 28th September 2019

Appointed by: Governing Body

Length of Term as Governor: 4 Years

100% attendance at governing body and committee meetings over last academic year

 

Governor Name: Will Martindale

Governor Type: previously Co-opted Governor now Associate Member

Date of Appointment as Associate Member: 15th November 2016

RESIGNED as Associate Member: 11th February 2017

Appointed by: Governing Body

50% attendance at governing body and committee meetings over last academic year

 

Governor Name: Louise Scott 

Governor Type: Staff

Date of Appointment as Governor: 4th October 2013

RESIGNED as Governor: 3rd July 2017

Appointed by: Staff Election

Length of Term as Governor: 4 Years

100% attendance at governing body and committee meetings over last academic year

 

Governor Name: Annette Davies

Governor Type: Co-opted

Date of Appointment as Governor: 30th July 2015

Expiry Date of Term as Governor: 30th July 2019

Appointed by: Governing Body

Length of Term as Governor: 4 Years

71% attendance at governing body and committee meetings over last academic year

 

Governor Name: Clare Oswald

Governor Type: Co-opted

Date of Appointment as Governor: 14th November 2016

Expiry Date of Term as Governor: 14th November 2020

Appointed by: Governing Body

Length of Term as Governor: 4 Years

N/A attendance at governing body and committee meetings over last academic year as appointed 14th November 2016

 

Governor Name: Ivan Delaney

Governor Type: Co-opted

Date of Appointment as Governor: 18th November 2015

RESIGNED as Governor: 22nd November 2016

Appointed by: Governing Body

Length of Term as Governor: 4 Years

80% attendance at governing body and committee meetings over last academic year

 

Governor Name: Brian Grogan

Governor Type: Staff

Date of Appointment as Governor: 4th July 2017

Length of Term as Governor: Whilst Headteacher

Appointed by: Ex-officio

N/A attendance at governing body and committee meetings over last academic year as appointed 4th July 2017

 

Governor Name: Laura Williamson

Governor Type: Co-opted

Date of Appointment as Governor: 27th February 2017

Expiry Date of Term as Governor: 27th February 2021

Appointed by: Governing Body

Length of Term as Governor: 4 Years

N/A attendance at governing body and committee meetings over last academic year as appointed 27th February 2017

 

Governor Name: Claire Horton

Governor Type: Co-opted

Date of Appointment as Governor: 3rd July 2017

Expiry Date of Term as Governor: 3rd July 2021

Appointed by: Governing Body

Length of Term as Governor: 4 Years

N/A attendance at governing body and committee meetings over last academic year as appointed 3rd July 2017